هلند

ویکی‌پدیا جه، آزاد دانشنومه
کپّل بیّن به: بگردستن، بخوندستن
هلند پرچم
هلند نقشه سر

هلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نــِیدِرلاند)، به اینگیلیسی: The Netherlands و Holland) کشوری هسه خورد که شومال غربی اروپا دره با شونزه و نیم میلیون جمعیت که بیشترشون مسیحی پروتستون هسنه. هلند موسلمون‌ئون جمعیت هم نزدیک یک میلیون نفره. هلند نیشتنگاه آمستردام هسه اما به منظور تمرکززدایی خله از وزارتخنه‌ئون و سفارتخنه‌ئون شهر لاهه یا ونه پَلی درنه. هلند اصلی بخش و اروپایی پادشاهی هلند (به هلندی زوون: Koninkrijk der Nederlanden کُنینک‌رَیک دِر نِیدِرلاندِن) بشمار شونه که جزایری ره مرکزی آمریکا دله هم شامل وانه. هلند شرق جه آلمان جا همسایوئه و جنوب جه بلژیک جا سامون دانّه و ونه غرب هم بریتانیا جه دریایی راه دانّه. بندر روتردام دومین گت شهر هلند هسته و گت بی‌ین جه و تعداد اسکله‌ئونی که دانه اروپا دله گت‌ترین بندر هسته.

ایقتصاد[دچی‌ین]

تولید ناخالص داخلی هلند (نه تولید ملی) در سال ۲۰۰۶ بیش از پانصد میلیارد یورو بیه و نرخ رشد ایقتصادی در همین سال نزدیک به ۳ درصد بیه. رشد تورم در هلند از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بطور میانگین حدود دو درصد گزارش بیه. نرخ بیکاری در دورهٔ مشابه حدود دو درصد بوده‌است (۴۰۰ هزار نفر و کمتر).

هلند در پرورش و تجارتِ گل مقام اول ره دنیا دله دانّه. دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های ایقتصاد هلند محسوب وانه. هلندی‌ها علی رغم خوردبین کشورشون سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارنه. ایالات متحدون آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند هسه و کشورهای اتحادیه ئروپا مهم‌ترین شرکای تجاری وه هسنه. بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دانه و مابقی را بریتانئون. این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف هسه در زمینه استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ئیران فعالیت کانده. هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی هسه و بخش از آن را صادر کانده. کشتی سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هسنه. از شرکتهای بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک) و هاینکن (یکی از عمده‌ترین تولید کنندگان آبجو در جهان) اشاره کرد. واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو، فلورن یا گیلدر هلندی بیه.

مردمون[دچی‌ین]

رسمی زوون هلند، هلندی هسه (به انگلیسی:Dutch). این زبون شاخه‌ای از زبونای ژرمنی هسه و به آلمانی شباهت‌ئونی دانه. برخی واژگان فرانسوی هم دوره‌ئون تسلط فرانسویون جه این منطقه دله، زبون هلندی سر جذب بینه. گسترهٔ جوغرافیایی زبون هلندی به جز کشور هلند، اوستانای شومالی ِبلجیک ره هم دربر گنه. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌ئون بومی‌بَیی هلندی کاربرد داشته.

کشور هلند دله حدود ۶۵هزار فارسی‌زوون هم سکونت دارنه ۳۰ هزار ایرانی و ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستون.