پرسپولیس

ویکی‌پدیا، آزادِ دانشنومه، جه

پرسپولیس، اتا فیلم نوم که مرجانه ساتراپی بساته ده‌له‌واره ره اینجه هاره‌شین.
مختصات: ‏۳۵٫۱۵″ ۲۳′ ۵۱°شرقی ‏۲۳٫۹۵″ ۴۶′ ۳۵°شمالی / ۵۱٫۳۹۳۰۹۷۲غرب ۳۵٫۷۷۳۳۱۹۴جنوب / −۵۱٫۳۹۳۰۹۷۲;−۳۵٫۷۷۳۳۱۹۴

پرسپولیس
Persepolis Teheran Logo(2012).png
مالک وزارت ورزش و جوانان
سرمربی پرچم کرواسی🇮🇷🇮🇷🇮🇷<🇮🇷nowiki> 🇮🇷🇮🇷[🇮🇷 یحیا گل محمدی]]</nowiki>[۱]
لیگ لیگ برتر ایران
Team colours
Kit body blackbow.png
Team colours
Team colours
Kit shorts Joma white.png
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Kit body bowonwhite.png
Team colours
Team colours
Kit shorts Joma black.png
Team colours
Team colours
لباس دوم
Soccerball current event.svg فصل جاری

باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران، اتتا باشگاه فوتبال ایرانی هسه که در شهر تهران، نیشتنگاه ئیران بنیانگذاری بیه. اینتا تیم، تیم فوتبال باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران هسه و پیروزی نیز نامیده بونه.

تغییر نام به پیروزی[دچی‌ین]

در سال ۱۳۶۰، سازمان تربیت بدنی نام بولینگ عبده ره به مجموعه ورزشی شهید چمران تغییر هدا و دفتر باشگاه به خوابگاه تبدیل بیه.

سازمان تربیت بدنی قصد داشته نام باشگاه ره هم تغییر هاده اما بازیکنان در اعتراض به تغییر نوم باشگاه، در بازی با هما در جام باشگاه‌های تهران حاضر نینه و قهرمانی این مسابقات را از دست هدانه

در دی ۱۳۶۵، پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار بیته و مدیرعامل باشگاه اعلام هکرده که نوم باشگاه به «آزادی» تغییر کنه. دواره بازیکنان برابر تغییر نوم باشگاه مقاومت هکردنه و محمود خوردبین _که در اون زمون سرپرست تیم بیه_، به نمایندگی از پرسپولیس، از حضور در مسابقات انصراف هدا.

پس از مدت کتاهی بنیاد مستضعفان از باشگاه ‌داری انصراف هدا و تربیت بدنی اتتا بار دیگه امتیاز پرسپولیس ره در دست بیته. در روز ۲۷ بهمن ۱۳۷۰، نام باشگاه با جلب موافقت بازیکنان، رسماً به «پیروزی» تغییر هکرده. با این حال هنوز هم بیشتر مردم ایران این تیم ره با نوم پرسپولیس صدا کاننه. اما سال 90 دله رسمأ نوم این تیم دواره به نوم پرسپولیس تغییر هکرده.

منبع[دچی‌ین]