ممرضاشاء

ویکی‌پدیا، آزادِ دانشنومه، جه
(ممرضا شاء جه بموئه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ممرضاشاء
Mohammad Reza Pahlavi 2.jpg
شناسنومه
کامل نوم ممرضاشاء
بزاروز ۲۶ اکتبر ۱۹۱۹
بزاجا تهرون، ایران
بمردن تاریخ ممرضاشاء
بمردن جا قاهره, مصر
همسر فوزیه مصر
سرایا اسفندیاری-بختیاری
فرح دیبا
سیاسی اطلاعات
سمت شاه محمد رضا
۱۶ سپتامبر ۱۹۴۱ تا ۱۱ فبرواری ۱۹۷۹ اند ۱۹۷۹
ممرضاشاء خانواده

ممرضاشاء مَمّدرضاشا پهلوی «به فارسی:محمد رضا شاه پهلوی» (بزائه ۴ آبان ۱۲۹۸ تهران دله، بمرده ۵ مرداد ۱۳۵۹ قاهره دله) از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا شروء اینقیلاب ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ پادشائ ایران بیه. وه با شروء اینقیلاب ایران برکنار بیه و از این رو آخرین شائ نظام سلطنتی در ایران به حساب انه.


ولیعهدی[دچی‌ین]

ممدرضا در ۱۷ سالگی از سوئیس به ایران بردگسّه و در دانشکده افسری تحصیل ره ادامه هدائه. در سنه ۱۳۱۸ با فوزیه خواهر ملک فاروق شائ مصر ازدواج هکرده. حاصل این پیوند دختری به ایسم شهناز بیه. طی این دوره از زندگی، ممدرضا به تدریج در کنار رضاشا با فونون سلطنت و رموز سیاستون آشنا بیه و جلسات روزانه مونظمی میون وشون برقرار بیه.

سال ۱۳۳۲[دچی‌ین]

کودتائ ۲۸ مرداد، که با طرح و حمایت پیلی و ایجرائی سازمون مخفی ایطیلاعات بریتانئون و سازمون ایطیلاعات نیشتنگائئ آمریکا، علیه دولت مصدق در مرداد ۱۳۳۲ انجوم بیه موجب برکناری دولت دوکتور مصدق بیه و ممدرضا که پس از شکست کودتای ۲۵ مرداد به روم بورد بیه به ایران بردگسه و دوران حکومت مطلقه خادش ره سر بیته.

بوردن از ایران[دچی‌ین]

روزنومه ایطیلاعات ایران خور ِبوردن شاء ره مردمون وسّه چاپ هکرده

سید روح‌الله خمینی ملاء اهل تشیع رهبری قیومی ره عهده بیته که حکومت شا ره سرنگون بساته. این حرکت که با قیوم ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ شروء بیه سرانجوم منجر به خروج نهایی شا از کشور بیه.(به توصیه آمریکا) و سرانجوم در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نظام حکومتی شاهنشائئ سقوط هکرده.

دلیلای پیروزی اینقیلاب ایران بسته به دیدگا تحلیلگرون شامل نارضایتی مردمون از حکومت شا و مظاهر غیر ایسلامی وه،مشکلات روحی شا که مونجر به خطائون تصمیم گیری توسط وه بیه تصمیمون غلط آمریکا در خصوص حقوق بشر ایران دله و سرانجوم قطع حیمایت سران غرب در کونفیرانس گوادلوپ از شا بیه.

وفات[دچی‌ین]

شا پس از خروج از کشور ابل مودتی ره در منطقه بموندسه به اومید اونکه مجددا به حکومت بردگرده. با شدت یافتن بیماری سرطان طحال، وه مجبور بیه بر خلاف تمایل دولتمردون آمریکا، برای درمون پزشکی به نیشتنگاء سرطان مموریال اسلون-کترینگ در ایالات موتحدون آمریکا بوره. با بروز بوحران گروگانگیری، هیچ کشوری علاقه به پناه دادن اتا سلطان بی تاج و تخت نداشته. روزنامه نیویورک تایمز وه ره به قایقی سرگردونی تشبیه هکرده که به دونبال بندری برای پهلوبیتن گردنه. شا پس از خروج از بیمارستون ابل به نیشتنگاء پزشکی ویلفورد هال در پایگا نیروی هوایی لاکلند در تگزاس، و بعدأ به پاناما و مکزیک سپس از اونجه به مصر بورده. وه در سن ۶۱ سالگی در ۵ مرداد ۱۳۵۹ (۲۷ ژوئیه ۱۹۸۰) در اثر بیماری ماکرو گلوبولینمی ئوالدنشتروم در مصر بمرده. جسد وه در مسجد الرفاعی مصر دفن بیه.

گت کارون ونه زمون دله[دچی‌ین]

 • انعقاد معاهده الجزایر و تعیین خط سامونی ایران و عیراق و تثبیت حاکمیت ایران در اوئون اروندرود
 • حضور نیظامی ایران در جزایر ایرانی ابوموسی، گتِ تنب و خوردِ تنب
 • به رسمیت بشناسین ایستیقلال بحرین
 • برگزاری جشنون ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران
 • تغییر مبدا تاریخ ایران از هجری خارشیدی به تاریخ شانشائی
 • افزایش سطح قودرت نیظامی ارتش ایران
 • مشارکت در تأسیس اوپک
 • توسعه نیروئون نیظامی ایران
 • تأسیس سازمون انرژی اتومی ایران
 • تاسیس مجلس سنا
 • تاسیس سازمان اطلاعات و امنیت کیشور (ساواک)

منبع[دچی‌ین]

 • عظیمی، فخرالدین. بحران دموکراسی در ایران. تهران: نشر البرز ۱۳۷۲
 • سفری، محمدعلی. قلم و سیاست. تهران: نشر نامک، ۱۳۷۱