شهرستان کلاردشت

ویکی‌پدیا، آزادِ دانشنومه، جه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلاردشت
Kelardasht r.jpg
کشور Flag of Iran.svg ایران
اوستان مازندران
شهرستون چالوس
مردم
جمعیت متغیر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع ۱۱۰۷ متر
اطلاعات شهری
شهردار == وضعیت عمران و آبادانی ==
شابلون:روی نقشه

شهرستان کِلاردَشت ناحیه‌ای اوستان مازندران دله قرار دارنه. وسعت اینتا منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع هسه.

اینتا ناحیه از جونوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شومال به دریای کاسپین و شهرستان لنگا(عباس آباد)، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود هسه.

کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارنه. جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب بونه و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میون تپه‌هایی که بر دامنه‌شون گندم و جو دکاشت بونه به کلاردشت رسنه. جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده کناره کاسپین، در بین راه چالوس و تنکابن منشعب بونه و با طول ۲۵ کیلومتر پس از بگذشتن از جنگلای پر پشت و بسیار زیبا در ناحیه مکارود به غرب کلاردشت رسنه.

در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارنه که نمونه کم‌نظیری ره بوجود بیارده. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین اونا هسه.[۱]

آثار تاریخی[دچی‌ین]

گنجینه کلاردشت

در سال ۱۳۱۸ هـ. خورشیدی به هنگام پی‌کنی به منظور بساتن قصر اجابیت در گنج تپه روستای اجابیت کلاردشت تعدادی ظروف زرین و مفرغین و سفالین کشف و به گنجینه کلاردشت معروف بئی یه.

تاریخچه[دچی‌ین]

از آثاری که در ناحیهٔ کلاردشت و تپه‌های اطراف اون کشف بئی یه معلوم بونه که قسمتی از اینتا منطقه در ادوار باستونی، آباد و دارای ساکنینی بیئه.

او و هوا[دچی‌ین]

وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌ئون دریای کاسپین موجب متوقف بیّن رطوبت در دامنه‌ئون اون بئی یه و سبب وارش فراوون در اینتا ناحیه از شومال کشور بونه. [۱]


جمعیت و زبون[دچی‌ین]

جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن‌آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر هسه، در حالیکه با آغاز فصل بهار و بیئموئن مسافرون از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز گزرنه.

کلاردشتی‌ها زبونشون مازندرانی هسه.

روستائون[دچی‌ین]

از نگاه کمال‌الملک
جادهٔ کلاردشت عباس‌آبادور

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی هسه.[۱] برخی از آبادیهای مهم کلاردشت عبارتنه از:


منابع[دچی‌ین]

پیوند به بیرون[دچی‌ین]

شبکه اطلاع رسانی کلاردشت